Kalp Ağrısının Nedenleri
15 Mayıs 2024

Kalp Ağrısının Nedenleri

Kalp ağrısının nedenleri, çok stresli bir yaşam, düzensiz bir hayat, aşırı gayret sarfında bulunmak, fazla yorgunluk gerektiren işlerde çalışmak, sinirsel bozukluklar, şiddetli romatizmal ağrılar ve genetik olarak görülen kalp problemleri kalp ağrısı nedenleri arasında ilk sıralar da yer almaktadır.

Sindirim sistemi problemlerinde kişilere ait gözlenen birtakım bozukluklar, göğüs kafesinin ilişik sinirler de ve bunlara benzer yapılar da meydana gelen meselelerin göğüsten kalbe doğru gelen ağrı etkenine neden olduğu bilindik bir durumdur. Şayet bu ağrılar kişilerde kalp problemi olduğu anlamını taşımamaktadır. Göğüsten kalbe doğru yol alan bir ağrının problemi kalp de aranmamalıdır. Bu ağrıların nedenleri arasında yaş faktörü ve şeker hastalığı sendromu gibi hastalıklar yer alabilir.

Kalp ağrısı neden olur?

Kalp ağrısının pek çok nedeni olduğu gibi altında yatan birtakım hastalıklardan kaynaklanıyor olması da düşünülmelidir.

Kalp hastalıkları

Kalp krizi, kalp kasına, kanı götüren damarların yahut bir tek damarın pıhtı veya plak oluşturması nedeniyle tıkanma gerçekleşir ve bu tıkanmanın sonucunda kişilerde kriz faktörü oluşur. Kalp krizi, kalp de meydana gelen bir ağrı veya göğüs bölgesinde bir sızı ile kendini belli edebilir. Bu ağrılar sorun yaşayan kişilerin vücutlarının üst bölgesinden yol alıp, aşağıya doğru iniş yapmaktadır. Ancak kalp de başlayan bir ağrı ve devamında mide bulantısı, nefes darlığı ile aşırı ter kaybı hastalığın ilk belirtileri arasında yer alabilir.

Kalp kası iltihabı; genelde pek çok zaman kalp krizi ile karıştırılan bir kalp hastalığıdır. Göstermiş olduğu belirtilerin aynı olmasından dolayı kalp krizi sendromu olarak da çoğu zaman düşündüren bir rahatsızlıktır. Bilhassa kalp de ağrı meydana getirmesi kriz ile her ne kadar örtüşse de kalp damarlarından herhangi birinde tıkanma gerçekleştirmez.

Kalp zarı iltihabı; kalbin etrafını çevreleyen bir zarın iltihaplanması sonucun da gerçekleşen bir hastalıktır. Kalp ağrısı ile başlayan belirtileri vardır ve devamında omuz ile boynun üst kısmını da etkileyebilmektedir. Kalp zarı iltihabı kişilerde uzun süreli boy gösterir ve kalp krizi gibi saniyeler süren bir durum söz konusu değildir.

Kalp yetmezliği; kalp ağrısı ile ilk belirtisini gösteren bir hastalıktır. Baş dönmesi ile nefes darlığı da devamın da getirdiği sorunlar arasındadır.

Mitral kapak prolapsusu; kalp ağrısı nedenleri arasında görülen bu hastalık, kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında yer alan kapağın çalışmamasından kaynaklanır.

Kalp ağrısına neden olan diğer hastalıklar ise

Göğüs zarı iltihabı; viral enfeksiyonlar, plevra boşluğunda gaz toplanmış olması ve pulmoner embolinin kişilerde görülmesi ile başlayan bir hastalıktır. Kalp ağrısı ile göğüs ağrısı verdiği ilk belirtileridir.

Zatürre; göğüs içerisinde sızı ile başlayıp kalp ağrısına kadar neden olan bir hastalıktır. Öksürük, ateş ve balgam faktörü verdiği ilk belirtileridir.

Diğer nedenler

Yemek borusunun hazla hassas bir yapıda olması, yemek borusun da görülen çeşitli kasılmalar, reflü problemi, ülser sorunları ve safra kesesinde görülen birtakım rahatsızlıklar kalp ağrısına nedenleri arasındadır.
  • Şiddetli romatizma
  • Göğüs kafesinden kaynaklı hastalıklar
  • Kalbi besleyen damarların sertleşmesi veya tıkanması
  • Sinir bozukluğu
  • Aşırı yorgunluk
  • Düzensiz bir yaşam ve stres
  • Kalp kapak hastalıkları
  • Kalbe giden damarın tıkalı olması

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Damar Tıkanıklığı

Kalp Damar Tıkanıklığı

Kalp Anjiyosu Nasıl Yapılır?

Kalp Anjiyosu Nasıl Yapılır?

Kalp Atış Hızı Kaç Olmalıdır

Kalp Atış Hızı Kaç Olmalıdır

Kalp Kapakçığında Çökme Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kapakçığında Çökme Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Atışı Kaç Olmalı?

Kalp Atışı Kaç Olmalı?

Güncel

Kalp Deliği Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Deliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Konjestif Kalp Yetmezliği

Konjestif Kalp Yetmezliği

Kalp Kapak Hastalıkları

Kalp Kapak Hastalıkları

Kalp Nakli Nasıl Yapılır?

Kalp Nakli Nasıl Yapılır?

Kalp Hastası Neler Yapmalı?

Kalp Hastası Neler Yapmalı?